10. týden

V 10. týdnu tě gynekolog pošle na odběr krve. 

Zjišťuje se krevní skupina, Rh faktor a výskyt protilátek v krvi. Dále také HBsAg (žloutenka typu B), HIV a syfilis. Dostáváš také svou těhotenskou průkazku:-) 

Pokud ještě žádné vitaminy pro těhulky nebereš, určitě si je v lékárně pořiď. Já si koupila Femiblion (439 Kč). Mají balení uzpůsobená zvlášť na každý trimestr. Tyto vitaminy jsou důležité, protože obsahují kyselinu listovou, která podporuje správný růst a vývoj plodu.

13.týden

Na ten jsem se opravdu těšila, Uvidíš své miminko poprvé na ultrazvuku. Dělají se testy na zjištění případných genetických vad, měří ti tlak, kontrolují moč a odebírají krev.  Ultrazvuk tě bude něco stát. Platila jsem 1800 Kč, pokud si ale dojdeš na pojišťovnu, peníze ti proplatí zpět. Je také třeba se rovnou objednat na další velký ultrazvuk a to na 20. týden těhotenství, 

V tomto období je také dobré hledat porodnici, kde bys ráda rodila a zaregistrovat se u ní. Určitě to nepodceň, aby si měla jisté místo. 20.týden

Ve 20. týdnu se dělá další velký ultrazvuk. Konečeně znovu uvidíš své miminko. Při tomto ultrazvuku miminko poměřují ze všech stran a určují stáří a hmotnost. Zaměřují se také na zjištění případných vrozených vad. Sleduje se srdíčko, množství plodové vody a uložení placenty. Zkrátka doktoři chtějí vědět, jestli vše probíhá, jak má.

Připrav si zase penízky, v tomto případě jsem platila 700 Kč. 

Tento ultrazvuk je pojišťovnou hrazen pouze  v případě pozitivního screeningu z krve nebo výskytu vrozené vývojové vady.

24-28.týden

V tomto rozmezí tě čeká tzv. Orální glukozový toleranční test (oGTT), který pomáhá diagnostikovat cukrovku, konkrétně může potvrdit zejména přítomnost gestačního diabetu, což je onemocnění, které může způsobit řadu komplikací matce i jejímu nenarozenému dítěti.

Dají ti kelímek s glukozou a pomocí několika krevních testů se sleduje, zda je organismus schopen po zátěži glukózou udržet její hladinu v krvi v normálním rozmezí.

Nechutná to ani trošku dobře, připrav se že to není uplně příjemné, ale ochucují to různými příchutěmi tak třeba ti to nebude tolik vadit. Moje testy a odběry společně s čekáním trvaly 3 hodiny. 

Doporučuji také začít shánět pediatra, lepší dříve než později:-) 

36-40. týden

Od 36. tydne už začínáš chodit na pravidelné kontroly do porodnice. Kontroly budou každý týden, kde je pravidelně natáčen kardiotokografický záznam (monitor, kardiotokograf, CTG, KTG), kterým se hodnotí srdeční ozvy plodu a děložní činnost.